|
|

Příběh č.2- Jak se propadnout z výsluní až na úplné dno. Vissai Ninh Binh FC!

 

Vietnamský venkov zažil na podzim roku 2014 neskutečné fotbalové drama na své poměry v zemi. Na konci kterého byl konec fotbalu v tomto jinak pohodovém městě. Ale všechno od začátku.

 

Moje cesta se synem napříč Vietnamem z Hanoje mířila na jih do venkovského města Ninh Binh, kde jsem mimo pátrání po fotbalovém hřišti nebo stadionu měl v plánu vidět krásné přírodní scenérie v okolí. Příroda byla krásná, lidé příjemní a milí. Jeden z večerů jsme seděli společně s majitelem ubytování a řeč se dostala i na fotbal.

 

 Majiteli se do toho moc nechtělo, ale protože jsme se dokola opakovali a říkali jsme mu, že milujeme fotbal a tady se přece fotbal hrát musí, tak svolil a začal sám vyprávět.

 

„U nás chodilo hodně lidí na fotbal, byly to svátky v den, když hrál městský klub. Všechno skončilo na podzim roku 2014 a pak ještě v lednu dalšího roku vietnamský lid prostřednictvím lidového soudu odsoudil skoro celou jedenáctku! Několik funkcionářů a jeden funkcionář byl odsouzen rovnou do vězení na rok.

 

Jak se to stalo? Proč?

 

„Nooo, oni hráli moc dobře, dařilo se všem a v srpnu roku 2014 hráli dokonce čtvrtfinále play off v asijské fotbalové ligy mistrů proti mužstvu Churchill Brothers a vyhráli slavně 4:2, ale po zápase se objevili informace, že předchozí zápas proti malajskému Kelantamu 3:2 ovlivnili hráči nelegálními sázkami! Podrobnosti jsou zahaleny tajemstvím, ale během soudního procesu byli hráči odsouzeni za hazardní hry a nelegální sázení zákazem hrát fotbal na doživotí, jeden vězením na 30 měsíců a všichni jednotlivě k peněžitým trestům ve výši 20 000 000,-VND (cca 20 000,- Kč). Všechno se probíralo v celostátní televizi. Osud fotbalistů a fotbalu byl v rukou lidu, dokonce vznikla petice za jejich odsouzení, kterou vedl sám místní prezident klubu, který byl tak ztrápený a žádal uzavřít klub. To lidový soud tak rozhodl a sídlo klubu, stadion, všechny mužstva včetně mládeže byly zrušeny a hráčům doporučeno jít do jiného města, kde se hraje fotbal se ctí! To muselo být potvrzeno tzv. „Provinční správou vietnamské socialistické republiky“. A tak se stalo. Tak skončila krátká, ale „výživná“ historie klubu Vissai Ninh Binh FC založeného v roce 2007 a zavřeného 5.1.2015., v jehož znaku se vzpínají dva pyšní kozli.

 Zbytek toho večera jsme strávili v pokoji sami již bez našeho ubytovatele.  Ve světle mihotajícího světla lampičky jsme si prohlíželi plakáty a vlaječky tohoto klubu na stěně.

Zobrazeno: 479x